فقط در این لحظه باش

نکته اصلی ، بودن در لحظه حال است . مهم نیست چه کاری انجام می دهم ، همانطور که آخرین شاهکارم را می نویسم،برای چند ثانیه به آرامی نفس می کشم و از آن دقایق لذت می برم ، از بودنم لذت می برم . در آن لحظه من یوگا یا حتی مدیتیشن نمی کنم فقط در حال کار هستم اما در همان لحظات کار هم زندگی می کنم .

 

2. در هر لحظه یک کار انجام دهید

یادم می آید زمانی دوست داشتم چند کار را در آن واحد انجام دهم. من به توانایی خودم در انجام همزمان کارها افتخار می کردم. تماس های تلفنی پی درپی در حالیکه همزمان روی تردمیل ورزش می کردم. البته 100% مطمئن نیستم ولی فکر می کنم چندکاره بودن به نوعی اعتیاد آور است. به خودم فشار بیشتری می آوردم تا بتوانم چند کار را همزمان انجام دهم که منجر به بروز اشتباهات متعدد از سمت من شد. زمانی که چند کار را همزمان انجام می دادم، زمان سریعتر می گذشت!!

 

وقتی که روی یک مقوله تمرکز کنید و آنرا به خوبی انجام دهید آن کار را با خطاهای کمتر و سریعتر به اتمام خواهید رساند. علاوه بر این احساس کامل تر بودن می کنید. عبارت " امروز من همه جا هستم " جمله ای بود که من همیشه قبل از نگرش جدیدم زیاد استفاده می کردم . اما حالا بیشتر احساس می کنم آرامش دارم و خودم هستم.

 

3. هدف دار حرکت کنید

ورزش کردن و یا رفتن به حمام حرکاتی اختیاری است. همه اینها کارهایی هستند که ما بوسیله حواس پنجگانه خود تا زمانی که بر روی کره خاکی هستیم ، انجام می دهیم. بعضی وقتها که مشغول ورزش کردن هستم ذهنم را آزاد می گذارم تا به هر جایی که دلم می خواهد پرواز کند .

 

متوجه شدم که این کار را در زمانهایی که مشغول خرید کردن ، آشپزی کردن و یا حتی مشغول دوچرخه سواری هستم نیز انجام می دادم.ذهنم آزادانه در گشت و گذار بود و بدنم کار دیگری انجام می داد ، با اجازه دادن به بدنم به حرکت ، بدون دخالت ذهنم همیشه خودم را به خطر می انداختم. پس از اینکه به خود می آمدم از اینکه اینقدر احمقانه رفتار میکردم شگفت زده می شدم!!

 

زمانی که در هنگام فعالیت ها و کارهای خود ذهنتان را درگیر می کنید بیشتر از قبل مسوول هستید. شما یکپارچگی و هماهنگی بیشتری در زمانی که منظم تر فعالیت می کنید خواهید داشت. این باعث می شود که آرامش بیشتری به عنوان یک موجود کامل داشته باشید. اثرات جنبی اینکار این است که شما نتایج بهتری بدون " انجام " هیچ کار اضافه ای می گیرید.

 

4- بیشتر باشید و کمتر انجام دهید

بعد از اینکه لیست بلند بالای کارهایی که باید بکنم تهیه میشد، همیشه به خودم می گفتم حالا زمان سپری کردن وقتم با خودم فرا رسیده است. اما همانگونه که همه ما می دانیم لیست کارهایی که باید انجام دهیم تمام نمی شوند. همیشه کاری برای انجام دادن وجود دارد. جوری که باعث می شود شب از فکرش نتوانید بخوابید.

 

حالا لیست کارهایی که باید انجام دهم شامل چیزهایی از قبیل " فوق العاده بودن و رقصیدن مثل دیوانه ها " است. من بهترین روش را برای این کارهای متنوع در طول روز پیدا کرده ام . ولی چنانچه لیست شما شامل کارهای بزرگتری است، همین حالا شروع کنید .تا لطفی در حق خودتان انجام دهید.

 

چنانچه داخل یک اداره کار می کنید احتمالا نمی توانید برای یک پیاده روی طولانی برنامه ریزی کنید. اما می توانید یک قهوه بگیرید و یک پیاده روی کوتاه مدت را بیرون اداره داشته باشید. پس از آن می توانید برگردید سر کار و پروژه کاری خود را انجام دهید.

 

شاید بتوانید خودتان را در دفتر حبس وچراغها را خاموش کرده تا بتوانید 5 دقیقه کمی نفس بکشید. این کار یکی از محبوب ترین علایق من وقتی که از ساعت 9 تا 5 عصر کار می کنم، است . شما متوجه می شوید که اگر چنین لحظاتی را در طول روز برای خود فراهم کنید، میزان بهره وری شما در محل کار( در اینصورت رئیستان هم شکایتی نخواهد کرد) و در زندگی (همچنین لیست کارهایی که باید انجام دهید کمتر می شود)بیشتر می شود، درحالیکه در حقیقت کار کمتری نسبت به قبل انجام داده اید. و در نتیجه زمان و احساس سرزندگی بیشتری خواهید داشت.

 

5- سخت نگیرید

چیزی که باید درک کنید این است که مقوله " بودن " همیشه در طول زندگی همراه ماست. من همیشه با این مساله که "چیزی نیست که نتوان انجامش داد" مشکل داشته ام. هر زمانی که من روی چیزی کار می کنم شوهرم به من می گوید " سخت نگیر" مهم نیست که چقد مساله پیچیده و یا جدی باشد، من هم دست می کشم و لبخند می زنم. این نصیحت خیلی خوبی است . تنها کاری که می توانید انجام دهید این است که کمی آرام شوید وهر کاری که می توانید انجام دهید، سخت نگیرید و از هر اتفاقی که قرار است بیافتد لذت ببرید. در این زمان معمولا ایده های بهتری به ذهنتان می رسد و کارها زودتر انجام می شود !!!

 

وقتی که به بیست سال ابتدایی زندگی ام نگاه می کنم. می بینم که چه زندگی شتابزده ای داشتم . یادم نمی آید که چه کار می کردم. اما اگر 5 سال قبل را در نظر بگیرم، یعنی زمانی که بیشتر روی مفهوم " بودن " می اندیشیدم شگفت زده می شوم چون بیشتر آن خاطرات را به یاد می آورم کوچک یا بزرگ. و هنوز هم همه چیز به درستی انجام می شوند!!

/ 0 نظر / 11 بازدید