چند تمرین برای افزایش هوش نوزاد

ورزش صدا :
این فعالیتی است که بسیاری از والدین آن را انجام می‌دهند بدون آن که بدانند این کار چقدر برای کودک مفید است.بسیاری از والدین هنگام عوض کردن پوشک،حمام یا بازی با کودک خود حرف می‌زنند.این کار به کودک کمک می‌کند تا بفهمد این صدا از دهان فردی – پدر یا مادر- خارج می‌شود علاوه بر این می‌توانید پیوسته اسم او را صدا کنید،در ابتدا او به صدای شما پاسخی نمی‌دهد اما رفته رفته هر گاه او را صدا کنید عکس‌العملی از او خواهید دید.فعالیتی که شما می‌توانید در این رابطه انجام دهید این است که سعی کنید هر گاه کسی اسم نوزاد شما را صدا می‌زند،او را به سمت صدا برگردانید.این فعالیت باعث تحریک و پرورش حس شنوایی کودک می‌شود.

ورزش بینایی :
چند اسباب بازی با رنگ‌های جذاب برای بازی کودک بخرید متوجه خواهید شد،هر گاه، کودک با این اسباب بازی‌های رنگارنگ بازی می‌کند لبخند می‌زند یا به نوعی احساس رضایت خود را نشان می‌دهد.برای تقویت حس بینایی،کتاب‌های مخصوص نوزادان، با رنگ‌های شاد بخرید. هنگام لباس پوشیدن،چند دست لباس در رنگ‌های مختلف جلوی کودک بگذارید،اجازه دهید خودش رنگ دلخواهش را انتخاب کند و حتما همان لباس را بپوشد.این روشی است که کودک به وسیله آن رنگ‌ها را می‌شناسد.

ورزش دهانی :
امروزه در بسیاری از کودکان،رشد بسیار سریع‌تر از گذشته است و شما می‌توانید در تولد یک سالگی، یک یا 2 دندان در دهان کودک مشاهده کنید.طی مرحله رشد دندان و جوانه زدن آن در لثه،لثه‌ها خارش زیادی دارند از این رو کودک هر آنچه در نزدیک دست خود می‌یابد فورا برای مالیدن به لثه و رفع خارش به دهان می‌برد.در این سن سعی کنید اسباب بازی‌هایی را که برای این کار در بازار وجود دارد،برای کودک بخرید چون جویدن باعث قوی شدن ماهیچه‌های آرواره و لثه‌های کودک می‌شود.علاوه بر این می‌توانید غذا‌های مناسب کودک با مزه‌های مختلف به کودک بدهید تا او طعم همه چیز را امتحان کند.

ورزش لمسی :
این فعالیت شامل لمس انواع مختلف اسباب بازی‌ها توسط کودک است.کودک با این روش تفاوت بین سطوح سخت، نرم و پنبه‌ای را در می‌یابد. در این مرحله برای تقویت عضلات پا و گردن نوزاد می‌توانید به نرمی پاهای کودک را خم و راست کنید یا به آرامی اسباب بازی محبوبش را جلوی چشمانش تکان دهید به نحوی که کودک گردنش را به آرامی با تکان دست شما حرکت دهد.

ورزش بویایی:
این سن برای درک تفاوت بوهای مختلف توسط نوزاد کمی زود است،اما با این‌حال شما می‌توانید برای تحریک این حس در نوزاد از پوست پرتقال و وانیل یا غذا و سوپی که کودک می‌خورد استفاده کنید.این فعالیت‌ها باید به طریقی انجام گیرد که برای کودک لذت بخش و نوعی بازی باشد و به محض این که دریافتید کودک دیگر توجهی به این فعالیت‌ها ندارد باید آن را متوقف کنید.

/ 12 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مـــ♥ ـــریــــ♥ــــم

خدایا دلم می خواهد شرطی بین خودمان بگذاریم!! شرطمان این باشد که من دعا کنم و تو از بین آنها انتخاب کنی!!!هر کدامشان را که به دردم می خورد مستجاب کنی و هر کدامشان را که فکرمیکنی به صلاحم نیست، کنارش بگذاری...

مـــ♥ ـــریــــ♥ــــم

دلم کمی خدا می خواهد..... کمی سکوت.... دلم دل بریدن می خواهد....!! کمی اشک...کمی بهت....کمی آغوش آسمانی.....!! کمی دور شدن از این جنس آدم.........!!!!!

مـــ♥ ـــریــــ♥ــــم

مرگ چیزی پیش پا افتاده نیست زندگی آنقدر هاهم ساده نیست برگمان تا انتهای فصل مرگ خواند باید زندگی را برگ برگ

ووشن

پیوند کردمت.

رسا

اولم؟

رسا

عزیزم با یه مروگر دیگه برو به این سایت شرط میبندم نقاشیت خوب شه

رسا

من قبل از این که به این سایت برم نقاشیم در حد پیش دبستانی بود . هههههههههههههه

رسا

تازه با اینم که میکشم بازم مثل خودش نمیشه

رسا

20 تا نظر بده اگه خودت خسته نشی عزیزم و گرنه من وقتی وارد وبلاگم میشم وقتی میبینم 8 نظر دارم خیلی خوش حال میشم چه برسه به 20 نظر عزیز دلم

رسا

هر نویسنده ای وقتی میبینه نظر زیاد داره خوشحال میشه و به همشون جواب میده تو هم همینطور مگه نه!