همه فواید دانستن 2 زبان

گوش‌تان تیزتر می‌شود.

 

افراد دوزبانه، دوبرابر بیشتر از افراد تک‌زبانه از شنوایی خود منفعت می‌برند. یکی از تحقیقات اخیر در دانشگاه ‌Northwestern‌ نشان داده که دوزبانه بودن، بر واکنش سیستم عصبی نسبت به صدا تأثیر مثبت می‌گذارد. در این مطالعه، محققان واکنش مغز نسبت به صدای صحبت کردن را در 55 نوجوان دوزبانه مسلط به زبان‌های ‌انگلیسی و اسپانیایی‌ و 25 نوجوان تک‌زبانه مسلط به زبان ‌انگلیسی‌ مورد بررسی قرار دادند. در محیط‌های ساکت و آرام، واکنش‌های آنها با یکدیگر قابل مقایسه بود، اما زمانی که صدای موسیقی یا همهمه به محیط اضافه شد، افراد دوزبانه بهتر توانستند صدای صحبت یک فرد را دنبال کنند و متوجه شوند او چه می‌گوید.

 

عاقلانه‌تر تصمیم بگیرید .

 

محققان دانشگاه شیکاگو تحقیقی در زمینه تصمیم‌گیری افراد هنگام شرط‌بندی‌ها انجام داده‌اند. در این تحقیق مشخص شد، هنگامی که شرط‌بندی با استفاده از زبان مادری انجام می‌شود، بیشتر افراد بدون فکر قبلی شرط‌بندی می‌کنند. ولی زمانی که شرط‌بندی با استفاده از یک زبان خارجی انجام می‌شود، مجبور می‌شوند که بیشتر راجع به شرایط شرط‌بندی فکر کنند و تصمیمات عاقلانه‌تری درباره مسائل مالی بگیرند.

 

آلزایمرتان را به تأخیر بیندازید .

 

دوزبانه بودن بر شکل‌گیری مغز و عملکرد مناسب تأثیر بسزایی می‌گذارد. برای مثال برخی از محققان پس از انجام مطالعات گسترده اعتقاد دارند، دوزبانه بودن از تقلیل ذهن و آتروفی آن در دوران پیری جلوگیری می‌کند. دانستن یک یا چند زبان خارجی حتی می‌تواند با تقویت حافظه شناختی (قابلیت مغز در کنار آمدن با آسیب‌ها) ظهور علائم آلزایمر را به تأخیر بیندازد. برای آزمایش این نظریه، محققان به بررسی سوابق بیماران مبتلا به آلزایمر پرداختند. در گروه مورد بررسی نیمی از آنها دوزبانه و نیمی دیگر تک‌زبانه بودند. قابلیت ذهنی و سطح فعالیت هر 2 گروه نیز یکسان بود. اما سطح تحصیلات افراد تک‌زبانه بالاتر از افراد دوزبانه بود (بالا بودن سطح تحصیلات نیز به تقویت حافظه شناختی کمک می‌کند). با این حال، افراد دوزبانه به طور متوسط 4 سال دیرتر از افراد تک‌زبانه دچار علائم آلزایمر شده بودند.

 

سرعت حل مسئله‌تان را بالا ببرید .

 

بیشتر تحقیقات انجام شده در زمینه دوزبانه بودن، افرادی را مورد بررسی قرار داده‌اند که از زمان کودکی با 2 زبان بزرگ شده‌اند. با این حال، فراگیری زبان دوم در بزرگسالی نیز فواید چشمگیری دارد. یکی از تحقیقات اخیر نشان داده است، افرادی که در تفکرات خود از زبانی به غیر از زبان مادریشان استفاده می‌کنند، تصمیمات عاقلانه‌تری می‌گیرند و مسائل را سریع‌تر و درست تر حل می‌کنند. شرکت‌کنندگان در این مطالعه، زبان دوم خود را در سنین بزرگسالی آموخته بودند.

 

/ 0 نظر / 11 بازدید